10

برگزاری پنجمین اجلاس بین المللی مجمع عمومی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)

  • کد خبر : 2729
برگزاری پنجمین اجلاس بین المللی مجمع عمومی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)
هنگامی این اجلاس برگزار می‌شود که بیداری اسلامی و خیزش مسلمین علیه رژیم‌های ظالم و طاغوت فراگیر شده است.

حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر سید محمدرضا حسینی سرپرست معاونت امور فرهنگی مجمع، ریاست کمیته فرهنگی ستاد پنجمین اجلاس مجمع عمومی مجمع جهانی اهل‌بیت (ع) را بر عهده دارد. آنچه در پی می‏‌آید گفتگوی خبرگزاری اهل‏‌بیت(ع) ـ ابنا ـ با ایشان درباره برگزاری این اجلاس است:

ابنا : به عنوان اولین سوال بفرمائید که وظیفه مجمع عمومی چیست؟

ـ اجلاس مجمع عمومی در واقع هم‌اندیشی و هم فکری عالمان، اندیشمندان و نخبگان جهان تشیع است که در تهران تشکیل می‌شود. در این هم‌اندیشی به تضارب افکار پیرامون سیاست‌ها، راهبردها و راه‌کارهای فرهنگی، سیاسی و حقوقی شیعیان می‌پردازند. آنها چالش‌ها و فرصت‌های پیش ‌روی را شناسائی و بررسی و برای هر یک از آنها راه کار مناسب ارائه می‌کنند؛ بنابراین وظیفه بسیار بزرگ، حساس، تعیین‌کننده و سرنوشت‌سازی برای جهان تشیع دارند.

ابنا : ستاد اجلاس و دبیرخانه آن از چه زمان کارش را آغاز کرد؟

ـ چند ماه قبل با درایت و تدبیر دبیرکل محترم حضرت حجت‌الاسلام والمسلمین جناب آقای اختری ساختار ستاد اجلاس طراحی شد و در غالب کمیته‌های «فرهنگی»، «بین‌الملل»، «اجرائی»، « تبلیغات و اطلاع‌رسانی» و «رسانه» شکل گرفت. این کمیته‌ها به معاونت‌‌ها و ادارات ماهوی مجمع واگذار شد و با حضور اعضای کمیته‌ها، ستاد اجلاس شکل گرفت و در این چند ماه جلسات فشرده و پی در پی کمیته‌ها و ستاد اجلاس برگزار شده و هرچه به زمان برگزاری نزدیک‌تر ‌می‌شویم تعداد جلسات زیادتر و بحث‌ها تند و داغ‌تر می‌شود و نتایج و ثمرات بحث‌ها یکی پس از دیگری تولید و آماده ارائه می‌گردد.

ابنا : مسؤولیت معاونت فرهنگی در ستاد اجلاس چیست؟

ـ معاونت فرهنگی مسئولیت کمیته فرهنگی ستاد اجلاس را بعهده دارد در این ستاد مسئولیت‌ها به لحاظ ماهوی تقسیم شده است. مثلاً کلیه مسئولیت‌های اجرائی به معاونت اجرائی و کمیته اجرائی واگذار شده است. بنابراین مسئولیت برنامه‌هایی که به لحاظ شکلی و ماهوی فرهنگی بودند به عهده این معاونت نهاده شده است. مانند تهیه پیش‌نویس بیانیه آخر اجلاس، تهیه برنامه‌ها و دستور کار کمیسیون‌ها و کمیته‌های زیر مجموعه آن‌ها، تهیه بسته فرهنگی و برگزاری نمایشگاه در حاشیه اجلاس به معاونت فرهنگی که در ستاد اجلاس به عنوان کمیته فرهنگی تبلور پیدا می‌کند واگذار شده است. این‌ها وظائفی است که تا برگزاری اجلاس بعهده معاونت فرهنگی است، البته بالتبع وظائفی هم هنگام برگزاری اجلاس در کمیسیون فرهنگی و کمیته‌های سه‌گانه اجلاس متوجه ما است.

ابنا : کمیسیون فرهنگی دارای چند کمیته می‏باشد؟

ـ طبق آنچه که در ستاد اجلاس طراحی شده و نهایتاً در کمیته محتوائی به تصویب رسید، سه کمیته برای کمیسیون فرهنگی پیش‌بینی شده است. کمیته تبلیغ، کمیته رسانه و انفورماتیک و کمیته آموزشی، این سه کمیته از کمیته‌های بسیار مهم اجلاس می‌باشد. همانطور که می‌دانید مجمع جهانی اهل‌بیت(علیهم السلام) ماهیتاً فرهنگی و گستره فعالیت آن بین‌المللی است؛ بنابراین برنامه‌های فرهنگی و مباحث و موضوع‌های این سه کمیته بسیار مهم و اساسی است.

ابنا : نقش مسؤولین و کارشناسان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

ـ اساساً نوع مدیریت دبیرکل محترم مشارکت همگانی است البته این کار بسیار بزرگ، این نوع مدیریت را نیز می‌طلبد. انصافاً کلیه معاونین، مدیران در رده‌های مختلف و کارشناسان معاونت‌ها حضوری فعال، جدی و پرتلاش داشتند. حتی اعضای محترم شورای عالی مجمع که مسئولیت کمیته محتوائی و مسئولیت تصمیمات کلان را داشتند جلسات فشرده و طولانی و پی در پی برگزار و تلاش‌های فراوانی در راستای پرمحتواتر شدن اجلاس داشتند که شایسته و بایسته است به تمام این تلاش‌های بی‌شائبه و خالصانه همه همکاران مجمع ارج نهاد. ان شاء الله مزد این تلاش‌ها را اهل‌بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) به همه این عزیزان عنایت کنند.

ابنا : به نظر شما ویژگی این اجلاس نسبت به اجلاس‌های قبل چیست؟

ـ این اجلاس ویژگی‌های مختلفی نسبت به سایر اجلاس‌ها دارد. یکی از ویژگی‌های برجسته آن این است که هنگامی این اجلاس برگزار می‌شود که بیداری اسلامی و خیزش مسلمین علیه رژیم‌های ظالم و طاغوت فراگیر شده است و حتی به خواسته‌های مردمی و رهائی از ظلم و ستم برخی از کشورهای اروپائی نیز کشیده شده است. در همین راستا نام اجلاس سال ۹۰ «بیداری اسلامی» گذاشته شده است. ویژگی دوم بلحاظ شکلی است که موضوع‌ها در غالب چند کمیسیون و کمیته‌های تخصصی مورد بحث و بررسی و تضارب افکار قرار می‌گیرد. ویژگی سوم را می‌توان به لحاظ ساختاری دانست و آن این که از کشورهای مختلف به عنوان اعضای مجمع عمومی می‌توانند دیدگاه‌ها و نظریه‌های خودشان را در کمیته‌های تخصصی و یا کمیسیون بیداری اسلامی مطرح کنند و این فرصت در اختیار آنها قرار داده می‌شود. ویژگی چهارم به لحاظ محتوائی است که این اجلاس دارای کمیته‌های مختلف و موضوع‌های متنوع و فراوانی است که مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد و همه اعضاء و مهمان‌ها در تبیین راهبردها، چالش‌های پیش‌رو و بالاخره، راه کارهای علمی و اجرائی آن مشارکت داشته و نقطه نظراتشان را بیان می‌کنند.

ابنا : ویژگی برجسته کمیته‌ها و ستاد اجلاس را در چه چیزی می‌بینید؟

ـ شاید یکی از مطالبی که دوستان هم در کمیته‌ها و هم در ستاد اجلاس همواره به آن توجه خاصی داشتند این بود که باید از تجربه اجلاس‌های گذشته بهره‌برداری نمود لذا به نقاط ضعف و قوت آنها توجه خاصی می‌کردند. مورد دوم می‌توان به توجه و تلاش اعضای ستاد بر تدبیر در کم‌کردن هزینه‌ها اشاره کرد که با عنایت به این که امسال را رهبر فرزانه انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای (مد ظله العالی) به سال «جهاد اقتصادی» نام گزاری کردند نکته بسیار مهمی است؛ اگر چه این نام فقط مخصوص این سال نیست و نظر مبارک ایشان به فرهنگ‌سازی است. مورد سوم را می‌توان در عنایت کمیته‌ها و ستاد اجلاس به بالا بردن کیفیت برنامه‌ها و دستیابی به اهداف راهبردی اجلاس بیان کرد.

ابنا : در پایان اگر مطلبی هست بفرمایید.

ـ به نظر من چیزی که مهم است و باید به آن توجه داشت این است که کلیه برنامه‌های اجلاس اعم از فرهنگی، بین‌المللی، دارای عقبه فکری و علمی است و حتی برنامه‌های اجرائی، رسانه‌ای، اطلاع‌رسانی و حراست عقبه قوی علمی دارند. پیرامون هر موضوع ده‌ها ساعت بحث‌های علمی در کمیته‌ها صورت گرفته است، مدیران، کارشناسان با دقت و نگاه علمی به بررسی آنها پرداخته‌اند که حاصل آن مباحث، برنامه‌هایی است که در ستاد اجلاس به رأی گذاشته شده است و اگر موضوعی محتوائی ‌بود در کمیته محتوائی که حضرات آقایان اعضای محترم شورای عالی حضور داشتند به بحث و بررسی گذاشته و نهایتاً پیرامون آن تصمیم‌گیری می‌شد.

امیدوارم خداوند تبارک و تعالی و روح مطهر پیامبر اسلام(ص) و ائمه اطهار (علیهم السلام) و وجود مبارک حضرت بقیة الله اعظم (ارواحنا له الفداء) کمک کنند تا این اجلاس که در این برهه از زمان در تهران امُّ‌القرای مسلمین تشکیل می‌شود به اهداف مقدسش که همانا نشر، ترویج فرهنگ اهل‌بیت (علیهم السلام) است دست یابد و موجبات رضایت آنها را فراهم آوریم.

از شما عزیزان که وظیفه و زحمت اطلاع‌رسانی اجلاس را بعهده دارید تشکر می‌کنم و برای شما و همه دست‌اندرکاران این اجلاس آروزی موفقیت و توفیق روزافزون دارم.

ابنا : با تشکر از فرصتی که در اختیار ما قرار دادید.

 

تصاویر جلسات قبل و حین برگزاری اجلاس (سال ۱۳۹۰)

لینک کوتاه : https://www.mrhosseini.ir/?p=2729

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰